Ciało człowieka pokryte jest włosami niemal w całości. W znakomitej większości nasze owłosienie jest oczywiście bardzo mocno przerzedzone i ograniczone jest jedynie do krótkich, cienkich i bardzo rzadko rozłożonych włosków. U mężczyzn jest ich trochę więcej, u kobiet zazwyczaj trochę mniej, ale wszyscy je mamy. Obecna moda mówi nam, że lepiej mieć mniej włosów niż więcej, zwłaszcza na nogach, pod pachami, w miejscach intymnych i nawet na twarzy – broda i wąsy są passe. Zwłaszcza u kobiet. W celu pozbycia się włosów stosujemy depilację. Mamy w tym celu kilka narzędzi.

Golenie jako metoda depilacji

 Golenie jest jak najbardziej metodą depilacji, chociaż często jej się do tego grona nie zalicza. Golenie to bowiem mechaniczne usuwanie części włosa tylko znad poziomu skóry, co oznacza, że dosłownie w momencie zakończenia golenia zaczyna się proces odrastania włosa. Golenie jest też czasochłonne, niekiedy trudne, pozostawia ryzyko zacięcia się, jak również potrafi mocno podrażnić skórę. Wykorzystywane w tym procesie kosmetyki do depilacji zmiękczają włosy i łagodzą skórę, co jednak nie oznacza, że wszystko jest perfekcyjnie. 

Depilacja klasyczna

 Do tej kategorii zalicza się długa lista metod, które powodują usunięcie włosa razem z cebulką tak, by nie zaczął szybko odrastać. Najbardziej znane kosmetyki do depilacji tego typu to specjalne woski, które nakłada się na ciepło na skórę, po czym zrywa się je razem z włosami. Bolesność tego zabiegu jest wręcz legendarna. Zazwyczaj niewiele mniej nieprzyjemne jest wyrywanie włosków depilatorami mechanicznymi, które rwą je jeden po drugim, a wcale nie mniej nieprzyjemne jest eliminowanie włosków laserem, co może spowodować nawet poparzenia. 

Depilacja chemiczna

 Depilacja chemiczna to poniekąd połączenie dwóch powyższych grup. Jest jak golenie, ponieważ kosmetyki do depilacji chemicznej usuwają tylko widoczną część włosa bez cebulki, a z drugiej strony jest jak depilacja klasyczna, ponieważ nie używa się mechanicznych narzędzi drapiących skórę. Wystarczy tylko rozprowadzić na skórze specjalny krem, który następnie przez kilka minut będzie rozpuszczał włosy. Po tym czasie, zazwyczaj 10-15 minutach, włosy zdejmuje się za pomocą specjalnej szpatułki wraz z kremem. Wystarczy przemyć skórę i gotowe. Jest to wyjątkowo wygodne w trudniej dostępnych i delikatniejszych miejscach, zwłaszcza w regionie bikini. 

Która opcja jest najlepsza?

 Wszystko oczywiście zależy tutaj od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli zależy nam na idealnie gładkiej skórze i utrzymywaniu się tego efektu przez dłuższy czas, nic nie zastąpi starego dobrego wosku i krzyków w czasie depilacji. Jeśli nie chcemy aż tak cierpieć, lepiej wykorzystać golenie lub depilację chemiczną, która z wszystkich metod jest zdecydowanie najprostsza i jest też wbrew pozorom bardzo szybka. Kwadrans, który na nią poświęcimy, w innym przypadku zużylibyśmy na powolne golenie. Zwłaszcza panowie wiedzą, jak ważna jest precyzja w czasie pracy w miejscach intymnych.