Któż z nas nie lubi czasem zapalić świeczki wieczorem? Może ona budować romantyczny nastrój czy po prostu wprowadzać w stan odprężenia. Świetnie sprawdzi się też jako prezent. Warto pamiętać, że świeczki produkowane są z różnych materiałów. Coraz większą popularnością cieszy się wosk sojowy, który jest biodegradowalny. To nie koniec jego zalet. Co warto wiedzieć o świecach sojowych?

Świece sojowe i ich zalety

Tradycyjne świece wytwarzane są z parafiny, która powstaje w wyniku kosztownego procesu rafinacji ropy naftowej. Wosk sojowy zdecydowanie wygrywa z nią pod kątem zalet. Przede wszystkim jest to materiał ekologiczny, w pełni wykonany z naturalnych surowców. W przeciwieństwie do parafiny nie wydziela on toksycznych substancji w trakcie palenia. Świeca sojowa charakteryzuje się również długim czasem palenia i wydajnością. Wosk sojowy łatwy jest do usunięcia z różnych powierzchni. Wystarczy woda i trochę mydła. Parafinę nie jest już tak prosto usunąć. Podobnie jak świece parafinowe, również świece sojowe dostępne są w różnych zapachach. Zawierają one w sobie naturalne olejki eteryczne i często uwodzą aromatem. 

Jak powstają świece sojowe?

“Przepis” na świecę sojową nie jest skomplikowany. Wystarczy wosk sojowy, knot drewniany lub bawełniany oraz olejek lub kilka olejów eterycznych, z których można stworzyć oryginalną mieszankę zapachową. Proces przygotowania świecy zaczyna się od podgrzania wosku. Kiedy uzyska on płynną konsystencję, należy dodać do niego wybrane olejki eteryczne i zamieszać. Następnie trzeba wziąć knot i umieścić go we wcześniej wybranym naczyniu. Warto zamoczyć jego dół w wosku, dzięki czemu przyklei się do dna słoiczka. Trzeba na to poczekać 2-3 minuty. Następnie należy wlać wosk do naczynia, pamiętając, aby nie był zbyt gorący, gdyż w ten sposób może odkleić knot. Po wlaniu wosku należy usztywnić knot i odczekać około godziny, aż świece zastyganie. Zimny wosk oznacza, że świeca jest gotowa i można ją zapalić!

Jak powstają świece sojowe?

Jak używać świece sojowe?

Świece sojowe Madam Natura używa się w podobny sposób jak parafinowe. Jest jednak kilka szczegółów, które warto mieć na uwadze. Przede wszystkim zapalając świeczkę sojową należy zaczekać do rozpuszczenia całej powierzchni wosku. Pomoże to uniknąć tzw. tunelowania świecy, które powoduje jej gaśnięcie, a przy okazji zapewni maksymalny zapach. Warto także pamiętać, aby przed każdym zapaleniem świecy przyciąć jej knot na długość ok. 0,5 cm. Dzięki temu płomień będzie jasny i niemigoczący, a knot nie zacznie się kruszyć. Świecę najlepiej palić do 4 godzin – stosowana w nadmiarze będzie szybciej wyparowywać olejki zapachowe. Bardzo ważne jest to, aby nie zostawiać świecy bez nadzoru. Aby ją zgasić, należy odciąć od niej dopływ powietrza. Świeczki sojowe powinny być przechowywane w pokojowej temperaturze, w miejscu suchym i bez dostępu bezpośredniego do światła słonecznego, które może powodować odkształcenia i odbarwianie się wosku. Świecę najlepiej przestać użytkować, kiedy zostało z niej około 1 cm nierozpuszczonego wosku.

Świece sojowe zyskują na coraz większej popularności. Choć są droższe od świec parafinowych, cechują się większą wydajnością, dzięki czemu starczają na dłuższy okres czasu. Przy okazji jest to produkt ekologiczny, który nie wydziela w trakcie palenia toksycznych substancji. Świeczki dostępne są w różnych wariantach zapachowych, bez problemu można znaleźć coś na każdą okazję. Uparci mogą nawet pokusić się o własnoręczne przygotowanie świecy – jest to możliwe do zrobienia w warunkach domowych.