Istnieje wiele różnych powodów, dla których Twoje włosy mogą stać się przesuszone i puszące się. Jednym z najlepszych sposobów na przywrócenie im naturalnego jest olejowanie włosów i skóry głowy. Jak wygląda olejowanie włosów i o czym należy pamiętać?

Wybór olejów

Zdecyduj, ile olejków chcesz użyć. Możesz użyć tylko jednego olejku na włosy, lub dwóch do trzech. Wszystko zależy od tego jak intensywny ma być Twój zabieg. Istnieją dwa podstawowe rodzaje olejków; nośnikowe i eteryczne. Olejowanie włosów wymaga bazy, która jest używana jako nośnik, w którym miesza się bardziej skoncentrowane olejki eteryczne. Wiele osób decyduje się na stosowanie samego olejku nośnikowego na włosy. Nie musisz używać olejku eterycznego, jeśli nie chcesz. Olejki eteryczne są bardziej skoncentrowane. Po rozcieńczeniu ich z olejem nośnikowym, nakładasz je wyłącznie na skórę głowy i nasadę włosów.

Wybierając olejek możesz myśleć o nich jak o olejach zapachowych, jednak robią one o wiele więcej niż tylko nadawanie włosom ładnego zapachu! Każdy inny olejek ma inne zalety i może pomóc poprawić zdrowie Twoich włosów w inny sposób.

Naturalne Serum (Olej) do Włosów Wysokoporowatych

Aplikacja olejków

Olejowane włosów musisz zacząć od ich odpowiedniego przygotowania. Najważniejszą zasadą jest to, że należy je rozczesać, aby zapobiec plątaniu się włosów i niedokładnemu nakładaniu oleju. Niektórzy są przekonani, że olejowanie przynosi lepsze efekty, gdy włosy są już nieco przetłuszczone, inni twierdzą, że olejowanie włosów najlepiej sprawdza się tuż po umyciu włosów, gdy są czyste i nieuszkodzone. Wypróbuj oba sposoby, aby zdecydować, co wolisz.

Jeśli korzystasz z olejków eterycznym dokładnie wymieszaj je z nośnikiem. Olejki eteryczne są zbyt silne, aby stosować je w dużych ilościach bezpośrednio na skórę głowy. Nawet przy dużym rozcieńczeniu możesz odczuwać dziwne mrowienie skóry głowy. Nie martw się – to zupełnie normalne. Oznacza to tylko, że olejek działa i olejowanie włosów przyniesie dobre efekty.

 • Wlej łyżeczkę wybranego przez siebie olejku bazowego na dłoń.
 • Dodaj 2-3 krople olejku eterycznego.
 • Potrzyj dłonie, aby wymieszać olejki i rozprowadź je na dłoniach i opuszkach palców.
 • Jeśli chcesz zrobić większą porcję, zmieszaj 1 łyżkę stołową (15 ml) olejku eterycznego z 0,25 filiżanki (60 ml) oleju nośnikowego.

Chroń miejsce olejowania przed rozpryskami oleju. Zwłaszcza jeśli olejowanie włosów jest dla Ciebie nowością, istnieje duże prawdopodobieństwo, że narobisz bałaganu. Rozłóż stare ręczniki lub papier kuchenny wokół obszaru, na którym zamierzasz pracować. Dotyczy to również powierzchni stołu i podłóg. Miej pod ręką dodatkową ścierkę. Jeśli zamierzasz spać z olejem we włosach, pamiętaj o czepku

Pamiętaj o korzeniach włosów i skórze głowy. Wlej jedną łyżeczkę oleju na dłoń i rozprowadź go po niej. Olejek będziesz nakładać głównie opuszkami palców, więc skup jego największą ilość właśnie tam.

 • Używając opuszków palców, wmasuj olejek w skórę głowy.
 • Wykonuj ruchy masujące, aby zarówno rozprowadzić olejek, jak i stymulować skórę głowy.
 • Upewnij się, że pokryłaś cały obszar skóry głowy, w tym tył głowy, tuż nad karkiem i za uszami.

Podziel włosy na dwie części. Rozdziel je na środku skóry głowy i przełóż jedną z nich przez lewe ramię, a drugą przez prawe. Ułatwi to nałożenie olejku. Możesz związać jedną partię, aby nie przeszkadzała Ci podczas pracy nad drugą. Jeżeli masz grube lub kręcone włosy, łatwiej będzie podzielić je na 4 części, aby ułatwić równomierne rozprowadzenie produktu.

Pamiętaj o całej długość swoich włosów. Jeżeli masz długie włosy, może Cię kusić, by wylać dużą ilość olejku na dłonie. Zawsze jednak będzie to skutkowało bałaganem. Bez względu na to, z jaką ilością włosów pracujesz, zawsze nalewaj tylko jedną łyżeczkę oleju na dłoń, uzupełniając go jeśli będzie taka potrzeba. Przesuwaj dłonie po całej długości włosów, zaczynając od skóry głowy, a kończąc na końcówkach. Jeśli masz wrażenie, że końcówki są suche, dodaj więcej olejku, aż będą lśniące. Nie zaniedbuj włosów z tyłu głowy.

Gdy zakończysz olejowanie włosów zostaw wszystko do wyschnięcia i czekaj minimum dwie godziny. Jednak zaleca się, aby pozostawić środki na głowie przez całą noc. W celu usunięcia olejków wystarczy dokładnie umyć włosy szamponem.

Korzyści z olejowania

Dodanie olejku do rutynowej pielęgnacji włosów jest niezwykle korzystne, ale warto wiedzieć dlaczego. Oto 8 najważniejszych korzyści jakie przynosi olejowanie włosów:

 • Pomaga zmiękczyć loki
 • Nawilża włosy
 • Działa ożywiająco
 • Zapobiega wypadaniu włosów
 • Pomaga poprawić wzrost włosów
 • Zapobiega łupieżowi
 • Wzmacnia korzenie
 • Zapobiega infekcjom grzybicznym i bakteryjnym