Masło shea to olej roślinny, który pozyskiwany jest z owoców występującego w Centralnej i Zachodniej Afryce drzewa z rodziny sączyńcowatych – masłosza Parka. Owoce masłowca przypominają sporych rozmiarów śliwki, a ich zbiory trwają od maja do lipca. Co ciekawe, wspomniane drzewo, otoczone jest szczególnym kultem przez miejscowych. Istnieją również wierzenia, według których nasmarowanie się pochodzącym z nasion masłosza olejkiem, pozwoli wojownikom na uniknięcie kul wroga. Według niektórych źródeł, z masła shea chętnie korzystała Kleopatra, królowa Saba, czy Nefretete. W nieprzetworzonej formie masło shea ma konsystencję bardzo zbliżoną do pasty, prawie niewyczuwalny zapach, niezwykle delikatny smak oraz kremowy kolor. Pod wpływem ciepła przyjmuje natomiast bardziej płynną konsystencję. Choć olej ten z powodzeniem stosowany jest w gastronomii (jako dodatek do dań lub do smażenia potraw), posiada również wszechstronne zastosowanie w codziennej pielęgnacji! Nie ulega wątpliwości, że masło shea jest produktem, o którym warto dowiedzieć się więcej, a przede wszystkim poznać jego niezwykle korzystne działanie dla całego ciała.

Produkcja masła shea

Nierafinowane masło shea produkowane jest w zupełności ręcznie oraz bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych, poprzez wyciskanie orzechów masłosza w temperaturze, która nie może przekraczać 70 stopni Celsjusza. Natomiast rafinowane, poddawane jest specjalnemu procesowi w bardzo wysokich temperaturach po to, by naturalna konsystencja oleju uległa zmianie i łatwiej było go rozprowadzać na skórze. Rafinacja może również wpłynąć na zapach oraz barwę kosmetyku. Bez względu na to, w jaki sposób zostało wyprodukowane masło, żeby uzyskać 1 kg masła shea, potrzeba nawet  4 kg wysuszonych nasion masłowca! Produkcja oleju jest kluczowym elementem gospodarki dla wielu państw afrykańskich, np. Mali, Burkiny, Beninu, czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Co ciekawe, według lokalnej tradycji, wyrobem masła, mogą zajmować się wyłącznie przedstawicielki płci żeńskiej! Są one nie tylko odpowiedzialne za niezwykle żmudny proces, ale i narażają swoje życie, podczas zbierania owoców, bowiem w bujnych trawach sawanny często kryją się jadowite węże. Warto wspomnieć, że część producentów kosmetyków wspiera drobne przedsiębiorstwa związane z masłem shea, zakładane przez miejscowe kobiety, dostarczając im chociażby rękawice i gumowe obuwie, które w pewnym stopniu chronią przed ukąszeniami. 

Skład masła shea

Skład masła shea różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z wersją rafinowaną, czy też nierafinowaną. Warto sięgać po drugą z opcji, ponieważ jest to gwarancją, iż produkt nie utracił części swoich wyjątkowych i drogocennych właściwości. Ponadto, nierafinowany olej zawiera dobroczynne dla skóry organiczne związki- polifenole. Pełnowartościowe masło shea posiada w swoim składzie także witamy- A, E oraz F, a także fitosterole, allantoinę, stygmasterol, katechiny, trójglicerydy i kwasy- oleinowy, palmitynowy, linolenowy i stearynowy (może on stanowić nawet połowę zawartości masła). Co ważne, masło shea nie wywołuje podrażnień oraz reakcji alergicznych. 

Jak działa i jakie korzyści daje masło shea?

Stosowanie masła shea nie tylko pozwoli opóźnić proces starzenia skóry, ale i pomaga zniwelować drobne zmarszczki, przebarwienia i świąd, redukuje cellulit i uciążliwe rozstępy, zapobiega nadmiernej utracie wody, pięknie ujędrnia i uelastycznia cerę, reguluje wydzielanie sebum. Wykazuje również działania przeciwzapalne, dzięki czemu znacząco przyspiesza proces gojenia niewielkich ran i doskonale sprawdza się jako środek łagodzący poparzenia słoneczne. Co ciekawe, masło shea używa się też w pielęgnacji wyjątkowo delikatnej niemowlęcej skóry, ponieważ dobrze radzi sobie z odparzeniami pieluszkowymi. Olej można stosować także jako balsam na spierzchnięte usta, krem pod oczy, (zmniejsza cienie oraz obrzęk), odżywkę do brwi, olejek do masażu, środek na pękające pięty, krem po goleniu, punktową maść na zmiany trądzikowe, brązujący balsam do ciała, a nawet bazę pod cienie oraz środek odstraszający owady. Masło shea pomoże także przywrócić włosom znakomitą kondycję, niesamowitą miękkość i efektowny połysk. Produkt ten zalecany jest zwłaszcza w przypadku włosów, które wymagają niezwykle mocnej regeneracji oraz osobom, które regularnie farbują włosy. Olej zabezpiecza także włosy przed szkodliwym działaniem temperatury, wspomaga ich porost oraz korzystnie wpływa na cebulki. Może się również okazać przydatny w walce z łupieżem i rozdwojonymi końcówkami.