Określenie „street fashion” to dziś swoiste słowo – wytrych w modowym slangu. Specjaliści od najnowszych trendów rzucają nim na prawo i lewo, doradzając, jak stworzyć street look zgodny z tym, co promowane jest w stolicach mody.

Czym jednak street fashion tak naprawdę jest? Oto krótka próba definicji tego terminu oraz kilka najważniejszych modowych przykazań dla fanów tego stylu.

Styl ulicy

Gdzie kreowana jest moda? Z jednej strony – w pracowniach kultowych projektantów mody w Paryżu, Mediolanie czy Nowym Jorku. Z drugiej jednak: oni też muszą skądś czerpać inspiracje. Tą zaś nierzadko są ulice miast – zarówno tych wielkich i zatłoczonych, w których mieszają się różne style i tendencje kulturowe, jak i malutkich i niepozornych. A w miastach – wbrew pozorom – ludzie lubią wychodzić przed szereg i tworzyć stylizacje niezdominowane przez trendy z paryskich żurnali. I właśnie na styku tych dwóch zjawisk rodzi się street fashion – unikalny styl, dzięki któremu można być niepowtarzalnym w wydaniu casualowym.

Do szkoły, na zakupy, na spotkania ze znajomymi…

Street fashion sprawdza się zawsze, gdy nie musimy wyglądać “sztywno” i profesjonalnie. To wszystkie rzeczy, które możemy nosić na co dzień – ubierając się, a nie przebierając. Ale styl casualowy wcale nie musi być nudny. Wręcz przeciwnie – w street fashion obowiązuje całkowita dowolność, co oznacza tyle, że możesz popuścić wodze wyobraźni i zaszaleć. To nie tylko akceptowalne, ale i… pożądane!

Wyróżnij się albo zgiń

Prawo ulicy jest jak prawo dżungli. Jeżeli chcesz się wybić na tle mas przetaczających się przez ulice wielkich miast każdego dnia, musisz znaleźć swój indywidualny styl – przełamując konwencje i poszukując czegoś zupełnie nowego. To właśnie dlatego, najlepszy street look uzyskasz nie poprzez sięgnięcie do oferty jednego sklepu sieciowego, a mieszanie trendów. Coś z babcinej szafy, coś z second-handu, coś z vintage’owego butiku, coś ze sklepu sportowego… im ciekawszy miks, tym lepiej!

Ubieraj się a nie przebieraj

Największą siłą street fashion jest jej casualowy charakter. To ubrania, w których liczy się nie tylko wyszukany design, ale też komfort i swoboda poruszania się. Pamiętaj zatem, by tworząc stylizacje inspirowane modą ulicy, nie przesadzić się. Eksperymentowanie i stylizacje „z polotem” nie mogą przesłonić Twojej tożsamości – tego, kim jesteś.  Sięgaj po ubrania sportowe, półsportowe oraz typu basic i ciesz się absolutną wygodą każdego dnia – to naprawdę dobrze wygląda!

Street fason nie sposób zamknąć w sztywne ramki i schematy. Pewne jest jedno: to jeden z tych trendów w świecie mody, który długo nie przeminie (jeśli w ogóle!).